Jak zrobić super jasne zdjęcia ?
20.jpg


Już jakiś czas temu nosiłam się z pisaniem poradnika dla początkujących fotografów. Ten jest pierwszy i mam nadzieję, że nieostatni.

W dzisiejszym poradniku chcę wytłumaczyć Wam jak zrobić bardzo jasne zdjęcie z zastosowaniem światła dziennego. W pierwszej kolejności musicie zwrócić uwagę  na to czy pomieszczenie jest w miarę jasne. Ja mam białe ściany pomalowane zwykłą farbą dulux, a za podstawę użyłam jednej z półek z szafki kuchennej z Ikei. Nie doświetliłam tego zdjęcia żadną lampą oraz nie używałam blendy.

PLAN  

przede wszystkim, musicie wiedzieć  i zaplanować co chcecie sfotografować,

ja wybrałam obrączki ślubne, również kolory nie są tutaj przypadkowe,

pamiętajcie, że wszystkie intensywne kolory mogą powodować "zafarb", dlatego wybierajcie te nautralne

MIEJSCE

wybierz miejsce przy oknie, najlepiej z białą firanką, to zdjęcie robiłam w styczniu w pochmurny dzień około godziny 12:00, ja wybieram ustawienie boczne względem źródła światła, przy tego typu oświetleniu możesz doświetlić jeden bok blendą 

TŁO

ja używam białej ściany i półki z szafki kuchennej

SPRZĘT

w moim przypadku Nikon D750 oraz obiektyw o ogniskowej 85 mm ze światłem f1,8

USTAWIENIA

tryb manualny, pomiar matrycowy, balans bieli automatyczny

przysłona f3,5 | czas 1/10s | ISO 200

Aparat ustawiony był na statywie, w przeciwnym razie zdjęcie wyszłoby poruszone przy czasie 1/10s. Migawkę wyzwoliłam przy pomocy pilota Phottix. Te ustawienia mogą się różnić w zależności od zastanych warunków u Was w domu. Dlatego najlepiej zacząć od przysłony i dobraniu do niej czasu oraz ISO.  Najważniejsze to aby po prostu odpowiednio naświetlić zdjęcie. Użyję tu nawet stwierdzenia, że trzeba je odrobinę prześwietlić. To znaczy, że podziałka ekspozycji - taka drabina, którą widzicie w wizjerze aparatu, musi być o kilka punktów przesunięta w kierunku [ + ] - o ile musi być przesunięta ? to ciężko powiedzieć, musisz ćwiczyć i sprawdzać na bieżąco, aż zobaczysz na wyświetlaczu jasne zdjęcie :)OBRÓBKA

zdjęcia wykonuję w formacie RAW, co pozwala na bezkarną obróbkę w lightroomie bez straty jakości. Temperatura i tinta nie były zmieniane.


PRZYKŁADY

Zdjęcie z gałązką choinki - te same ustawienia i obróbka.Na tym zdjęciu dołożyłam lampki led aby dodać więcej klimatu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.